A csempe története bár nem is gondolnánk az ősi agyagművesség kezdeteihez vezethető vissza.
A köznyelvben minden hidegburkolásra használható anyagnak a neve csempe, a termékek között komoly különbség van. Otthonunk burkolásakor is a "csempézés" szót használjuk. A végeredmény tükrében viszont érdemes tájékozódni a csempe vásárlása előtt. A forgalomban kapható burkolólapok a gyártástechnológiától függően más-más névvel vannak ellátva, melyek rámutatnak az anyagok tulajdonságaira is. Három jól elkülöníthető kategóriát ismerhetünk meg a következő burkolóanyagok jellemzéséből.
Csempe: Az első csoportba a hagyományos csempe, az az a fali csempe tartozik. A szakmán belül a csempe elnevezést a falra ajánlott burkolólapra használjuk ellentétben a köznyelvben elterjed szóhasználattal. A csempe tulajdonságait tekintve általában kétszer égetett lapok. A csempék választéka a legszélesebb a hidegburkolati anyagok között.
Padlólap: A második csoportba az egyszer égetett burkolóanyag kerül, ami tulajdonképpen a padlólap. A csempe gyártástechnológiájával eltérően itt a biszkvit és a máz égetése egyszerre történik. Ezekről a lapokról nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy száraz sajtolással készülnek, és szinte ide tartozik minden „csempe”, amit a burkolóanyagos szakma padlólapnak nevez.
Greslapok: Ez a harmadik nagy csoportosítás. Vízfelvételük 0,5% alatt van, míg csempe és a padlólapoké ettől magasabb. Mázas és máz nélküli kivitelben készülhetnek. A gyártás során először az összetevőket finom porrá őrlik, összekeverik és szárítóban porlasztják. Az így kapott granulátumot préselik, így nem marad az anyagban levegő. Szárítóberendezés segítségével a maradék nedvességet is kivonják, ezzel lehet elkerülni az esetleges hibákat, mint például a hajszálrepedés. Majd amennyiben mázas lap lesz, akkor mázréteggel bevonják. Az utolsó fázis az égetés, melyet magas hőmérsékleten végeznek így biztosítva a kitűnő kopásállóságot, kiváló a fagyállóságuk is.
Hogyan válasszunk csempét?
Csempével manapság már nemcsak vizes helyiségeket, hanem gyakran a lakás többi részeit is burkolják. Mi segítünk Önnek eligazodni a csempe és járólap kínálatok kavalkádjában.
Csempe vásárlása előtt mindig jól gondoljuk át melyik helyiségbe, milyen csempét szeretnénk.
Beltéri burkolat: Fali csempe, padló csempe
Közlekedő, folyosó: Ezek azok a helyiségek, ahol a legtöbb szennyeződés kerül a burkolatra illetve itt van a legnagyobb igénybevételnek kitéve. Itt nem ajánljuk a magas fényű csempe burkolását.
Konyha: Fontos, hogy a konyhába választott csempe ellenálljon vegyszereknek, a makacs szennyeződések eltávolítása miatt.
Étkező, nappali: Szintén magasabb az igénybevétel, itt is a kopásállóságra fektessünk nagyobb hangsúlyt a csempe kiválasztásakor.
Fürdőszoba: Ebben a helyiségben a megfelelő csempe kiválasztásánál figyelembe kell venni a vizes felület miatt a balesetveszélyt. Itt bizonyos vegyszerek foltosodást okozhatnak a felületén, ezért az ilyen helyiségekben fontos a választott csempe vegyszerállósága.
A csempék, felhasználásuk szerint:
Falburkolat
Padlóburkolat
Csempe színvilága: A nagyon színes mintás Barokk stílus, valójában bármilyen szín használata lehetséges, viszont a variálás módja kíván alapos mérlegelést.
Akik a szürke hétköznapokon is szeretnék magukat úgy érezni, mintha szabadságon vagy a tengerparton lennének, azoknak a mediterrán stílus színvilága a legajánlottabb.
A hűvös, cicoma nélküli egyszerű elegancia megnyugtatja a rendszerető szemet, ráadásul a minimál design-t választók a legfrissebb divatot követik.
Kültéri burkolat
Kültéri burkolat (pl. terasz): Érdemes, hogy fagyálló és lehetőség szerint csúszásmentes burkolat legyen.
A következő helyiségekbe ajánljuk a padló csempével való burkolását: terasz, előterek, folyosók, közlekedők, előszoba, ebédlő, nappali, konyha, télikertek, fürdőszoba, mosókonyha és más "vizes" helyiségek.
Csempe paraméterek
A csempék paraméterei közül talán leginkább a kopásállóság fogalmát ismerik. Ezzel szemben fontos még a : csempe keménysége, ellenálló képessége a vegyszerekkel szemben. A hőingadozással szembeni ellenálló képesség is legalább annyira fontos, mint az előzőek. Amennyiben kültérbe vásárolunk csempe burkolatot, akkor a fagyállóság alapfeltétel.
A régi csempe megújítható egy más színű fugával
Régebben általában fehér cement került a csempe lapjai közé. Színvilágunk, ízlésünk változik, az élénk, vidám színeket kedveljük, s a csempe-, illetve a fugakínálat is óriási lett. Sok év után a megunjuk a régi a csempe burkolatot, és legtöbbször semmi baja sincs a csempének, csupán ezért kár lenne leverni a jó állapotú csempe burkolatot, inkább dobjuk fel más színű fugával. Egy megunt csempe teljesen meg tud ilyenkor újulni. Nyilván az idő múlásával ezt is megunjuk, és akkor már előfordulhat, hogy a csempe állapota is megkívánja az új csempe felrakását.